Kampinis šlifuoklis - kaip išsirinkti?

Kampinis šlifuoklis - kaip išsirinkti?

Kampinis šlifuoklis. Kaip išsirinkti kampinį šlifuoklį?

Antras svarbiausias įrankis po gręžtuvo - suktuvo, yra kampinis šlifuoklis, liaudyje žinomas “bulgarkės” pavadinimu. Šis pavadinimas įrankiui buvo priskirtas sovietmečiu, kai vienintelis šių įrankių tiekėjas buvo Bulgarija. Šiandien galite įsigyti skirtingų tiek Europos, tiek Amerikos ir Japonijos gamintojų kampinių šlifuoklių. Pasirinkimas yra toks didelis, kad iš karto kyla klausimas, kaip pasirinkti tinkamą kampinį šlifuoklį, į kuriuos parametrus atkreipti dėmesį. Juk jį naudojant mes pjauname beveik viską ką reikia ar galima pjauti: metalą, plytas, betoną, cementą, keramines plyteles, plastiką, medį, porcelianą, akmenį, asfaltą, stiklą. Šis įrankis skirtas yra ne tik pjovimui, bet taip pat įvairių paviršių šlifavimui ir poliravimui. Todėl pasirinkant reikia numatyti, kokių papildomų funkcjų reikės ir be kokių galima apsieiti.  

Pagrindinės kampinio šlifuoklio techninės charakteristikos

Kai jūs ateisite į profesionalių įrankių parduotuvę arba tiesiog turgų nusipirkti kampinį šlifuoklį, pirmasis klausimas bus - jums reikia profesionalus įrankio ar įrankio individuliam naudojimui namuose. Profesionalūs šlifuokliai skirti kasdien naudoti po keletą valandų per dieną. Siekiant palengvinti naudotojo darbą ir prailginti įrankio tarnavimo amžių, jie yra su padidintais apsaugos nuo dulkių mechanizmais, įvairiausiomis elektronikos technologijoms, konstrukcinėmis savybėmis, mažinančiomis triukšmo lygį ir koreguojančiomis disko sukimosi greitį.

Kampiniai šlifuokliai individualiam naudojimui priskiriami prie buitinio naudojimo instrumentų namų meistrui, kuris jus naudoja ne nuolatos, o tik, kai staiga kažkas sugenda arba reikia greitai kažką pataisyti ir skiti naudoti ne daugiau kaip 30 - 40 minučių per dieną. Buitiniai kampiniai šlifuokliai turi mažiau galios ir jais dirbant reikia daryti pertraukas. Pavyzdžiui 15 - 20 minučių darbo ir 30 minučių poilsio. Per tą laiką, variklis atvėsta ir sumažėja gedimo tikimybė.

Taigi, nusprendus kokio įrankio reikia, profesionalaus ar individualiam buitiniam naudojimui, bus parinktas disko skersmuo, sukimosi greitis ir šlifavimo galia.

Šlifavimo disko skersmuo

Šlifavimo disko skersmuo - pagrindinis parametras, į kurį reikia orientuotis renkantis įrankį, galingumas ir sukimosi greičio diapazonas pasirenkamas, atsižvelgiant į šlifavimo disko skersmenį.

Yra kampiniai šlifuokliai su diskų skersmenimis 115 mm, 125 mm, 150 mm, 180 mm, 230 mm. Paprasčiausias modelis yra 115 - 125 mm disko skersmens ir yra buitinis įrankis, kuris gali būti naudojamas poliruoti įvairius paviršius, šalinti rūdis, dažų komponentus, poliruoti ir pjauti įvairius metalus, keramiką, granito plyteles, kurių storis neviršija 50 mm. Pagrindinis ribojimas - medžiagos storis. Mažo skersmens kampiniu šlifuokliu nepavyks supjaustyti betoninio stulpelio ar kito masyvaus elemento. Tačiau buitiniam naudojimui 125 mm disko skersmens kampinio šlifuokio daugiau nei pakanka.

230 mm  kampinis šlifuoklis laikomas profesionaliu įrankiu, tai pačiai kategorijai priskiriami ir 180 mm šlifuokliai. Tokie galingi įrankiai naudojami pjaunant masyvius betono gaminius, asfaltą, akmenį, plytas. Didelė galia, didelis masyvus diskas, didelės vibracijos beprasmės naudojant kampinį šlifuoklį su 230 mm disko skersmeniu, kuomet reikia nupjauti ploną kamputį, lakštinį metalą, plastikus, plyteles, taip pat ir šlifuojant ar poliruojant. Tai lengviau padaryti mažiau galingu ir lengvesniu įrankiu.  

Kampinio šlifuoklio galia

Kampinių šlifuoklių galios spektras labai platus - nuo 600 iki 2700 vatų. Kampinis šlifuoklis kurio diskas 115 mm, paprastai yra 600 - 1000 vatų galios, daugiau galios tiesiog nereikia. Kampinis šlifuoklis kurio diskas 125 mm paprastai yra 750 - 1500 vatų. Kaip taisyklė, mažos galios 125 mm serijos įrankiai turi nedaug papildomų funkcijų ir jie nėra skirti intensyviam naudojimui. 1200 - 1500 vatų galios kampiniai šlifuokliai paprastai turi aibę naudingų funkcijų ir elementų. Kampinis šlifuoklis kurio diskas 180 - 230 mm, paprastai būna ypač galingas - 1500 - 2700 vatų. Norint pjauti betoną, akmenį ir kitas ypač tvirtas medžiagas, reikalinga 2000 vatų galia. Na o smulkių ruošinių, lakštinio metalo, plastiko pjovimui, šlifavimui ir poliravimui pakanka 720 - 1000 vatų galios kampinio šlifuoklio. Jei kampinį šlifuoklį perkate namų remontui, tačiau sudėtingiems darbams, tuomet geriausia įsigyti 125 mm disko skersmens 1200 - 1500 vatų įrankį.

Kuo didesnės galios kampinis šlifuoklis, tuo ilgiau jis galės veikti esant apkrovai. Galia parenkama atsižvelgiant į darbo sudėtingumą ir trukmę, disko, kurį yra ketinate naudoti svorį. Pavyzdžiui, jei jūs planuojate šlifuoti suvirinimo siūlę su 115 mm diametro disku, būtina, kad įrankio galia siektų 1000 vatų. Jei planuojate naudoti sunkiuosius 230 mm diskus, o tai nėra taip lengva išsukti, reikalinga 2000 vatų galia.

Pjovimo disko sukimosi greitis

Disko arba pado sukimosi greitis rodo, kiek jis atlieka apsisukimų per minutę. Kuo didesnis diskas uždėtas tuo mažiau apsisukimų reikia.

Sukimosi greitis galimas nuo 2800 aps/min iki 11.000 aps/min. Maži diskai 115 - 125 mm, naudojami esant maksimaliam 10 - 11 tūkstančių apsisukimų/min greičiui. Bet 180 mm diskams jau reikalinga tik 8500 aps/min, 230 mm - 6650 aps/min. Šie apribojimai atsiranda dėl to, kad linijinis disko krašto pjovimo greitis neturi viršyti 80 m/s, kitaip diskas gali suskilti, sužalodomas įrankio naudotoją.

Svarbu! Geriau pirkti kampinį šlifuoklų, kurio konstrukcijoje numatytas disko sukimosi greičio reguliavimas, priklausomai nuo naudojamo disko dydžio. Dažniausiai, tai atliekama pasukus tam tikrą specialią svirtį arba rankenėlę.

Prisiminkite, kad ženklinime nurodomas disko dydis yra didžiausias leistinas. Pavyzdžiui, ant 150 mm kampinio šlifuoklio gali būti dedamas 115, 125 ir 150 mm pjovimo diskas.

Papildomi konstrukciniai elementai ir kampinių šlifuoklių ypatumai

Šiuolaikiniai įrankiai labai skiriasi nuo savo pirmtakų, jie tapo patikimesni, universalesni, patvaresni ir funkcionalesni, turi aibę įvairių funkcijų ir elementų, palengvinančių darbą. Dėl patogumo suskirstysime šiuos elementus į tris grupes pagal funkcionalumą.

Naudojimo patogumas

Naudojimo patogumas apima ne tik tas inovacijas, kurios supaprastina darbą su kampiniu šlifuokliu, bet ir padaro juos ilgaamžiškesnius, o patį darbo procesą sklandesnį ir labiau koordinuotą.  

Antivibracinė rankena - labai svarbus elementas. Vibracija yra labai kenksminga žmogaus sveikatai. Jei dirbate su kampiniu šlifuokliu kelias valandas per dieną, yra rizika susirgti profesine liga. Be to, net per trumpą darbo su vibruojančiu įrankiu laikotarpį, gali susilpnėti rankos gebėjimas išlaikyti įrankį, tuomet kampinis šlifuoklis gali ištrūkti ir taip pridaryti žalos. Siekiant sumažinti vibraciją, profesionalūs įrankiai komplektuojami su antivibracinėmis rankenomis.

Antivibracinės sistemos paskirtis taip pat yra slopinti vibraciją, kaip ir antivibracinės rankenos. Skirtumas tas, jog jos užduotis yra sumažinti vibraciją tokiu mastu, kad būtų galima naudoti įrankį be pertrūkių. Pavyzdžiui, jei norma yra 26 min., antivibracinė sistema leidžia dirbti iki 42 minučių.

Apsauga nuo triukšmo svarbi visų pirma naudotojui, nes nuolatinis griausmingas garsas gali sukelti laikiną kurtumą. Jei meistras kampinį šlifuoklį naudoja visą dieną, jį galima tik užjausti ir patarti naudoti ausų kaištukus ar ausines. Na o kampiniuose šlifuokliuose yra naudojami cilindriniai krumpliaračiai, siekiant sumažinti triukšmingumą, dėl to kampiniai šlifuokliai tampa patikimesni ir dirba tyliau.

Na, o apsauga nuo dulkių yra svarbi, siekiant užtikrinti prietaiso ilgaamžiškumą. Kai dulkės nusėda ant nedirbančio įrenginio, tai nesukelia jokios žalos. Jei jos patenka į mechanizmą, kuris sukasi stulbinančiu greičiu, jos atlieka griaunamąją funkciją, nes yra abrazyvios. Pirmiausia reikia yra apsaugoti variklį. Dėl to ritės padengiamos specialiu dervos sluoksniu, kuris sustingęs atlieka šarvų funkciją. Šiek tiek kitoks metodas – filtravimo sistema, kuri išmeta dulkių daleles atgal į atmosferą. Be to, apsaugo ne tik variklį, bet ir kitas įrenginio detales.

Ašies užraktas reikalingas paprastesniam disko pakeitimui. Šią funkciją turi beveik visi šiuolaikiniai modeliai. Paspaudus mygtuką, pavara yra užrakinama. Tiesiog tai realizuojama skirtingai. Idealiu atveju, ašį galima užrakinti bet kokioje padėtyje, tačiau taip būna labai retai, dažnai tenka diską pasukti rankomis, kol randamas tinkamas momentas.  

Svarbu! Spausti šio mygtukuko kol diskas pilnai nesustojęs – draudžiama. Nors ši taisyklė turi ir išimčių, kurias diktuoja konkretaus įrankio konstrukcija. Ryškus pavyzdys - kampinis šlifuoklis Metabo. Jame užrakto mechanizmas veikia movą, sujungtą su darbine pavara, o ne pačią ašį. Todėl galima paspausti mygtuką iš karto išjungus įrankį, t.y. įrankiui dirbant laisvąja eiga.

Disko tvirtinimas be pagalbinių įrankių, su specialia veržle, kuri komplektuojama su kampiniu šlifuokliu. Pati veržlės konstrukcija yra labai įdomi, ji susideda iš kelių dalių. Kai veržlė yra prisukama prie ašies ir jos apačia remiasi į diską, tuomet toliau sukasi tik viršutinė veržlės dalis, o apatinė spaudžia diską vis tvirčiau ir tvirčiau.  Po ilgo darbo tokia veržlė užsiveržia ir atsukti jos rankomis nebėra galimybės. Taigi vistiek teks naudoti raktus. Nors yra gamintojai, kurie sėkmingai pagerino prispaudimo mechanizmą ir net ir po ilgo ir sunkaus darbo veržlė atsisuka pakankamai lengvai.

Apsauginio korpuso gaubto reguliavimas naudojant specialius užspaudimo mechanizmus. Labai svarbi galimybė, kai reikia dažnai keisti korpuso padėtį. Sąvaržos ir svirtis, kuriuos galima reguliuoti, leidžia nustatyti ir laikyti gaubtą bet kurioje padėtyje. Šis metodas turi didelį trūkumą - nuo stiprių vibracijų sąvaržos gali subyrėti, ir gaubtas suksis aplink ašį nepritvirtintas. Yra progresyvių mechanizmų, tačiau jie yra brangūs ir paprastai naudojami tik profesionaliems įrankiams.

Apsauginis gaubtas būtinas meistro patogumui atliekant šlifavimo darbus. Jis apsaugo nuo nuo lekiančių apdirbamos medžiagos fragmentų, disko subyrėjimo atveju - nuo sužeidimo jo dalimis. Gaubtas netrukdo apdirbti briaunas ir kampus, yra paslankus.  Tam, kad pašalinti dulkes nuo apdirbamo paviršiaus, prie apsauginio gaubto galima prijungti dulkių siurblį.

Saugumas

Be funkcijų, kurios turi įtakos naudotojo darbui su kampiniu šlifuokliu, esama ir papildomų elementų, funkcijų užtikrinčių tiek naudotojo tiek ir įrankio saugumą.

Rankenų kiekis - viena ar dvi, tai kiekvieno meistro įpročio ir patogumo klausimas. Dauguma kampinių šlifuoklių kurių disko diametras iki 150 mm yra tik su viena rankena prie veleno. Bet tai nereiškia, kad kampinis šlifuoklis gali būti laikomas viena ranka, tai yra kategoriškai draudžiama. Antra ranka būtina laikyti variklio korpusą. Sunkesniuose kampinių šlifuoklių modeliuose už variklio korpuso yra dar viena rankena, kuri yra tarsi korpuso tęsinys, taip yra patogiau laikyti.

Sklandus paleidimas neleidžia po įjungimo staiga spurtuoti diskui ir saugo įrankio ašį nuo staigaus susidėvėjimo. Visi šiuolaikiniai kampiniai šlifuokliai turi tokią sąvybę: tiek buitiniai, tiek profesionalūs. Ypač svarbus yra sklandus paleidimas, jei kampinio šlifuoklio galia didelė. Ji įgyvendinama įvairiais būdais. Yra modelių, kuriuose ašis greitėja per keletą sekundžių, nekantriam vartotojui toks sprendimas susijęs yra rizika, kad gali per daug apkrauti įrankį, kad greitai pasiektų maksimalų greitį. Kitų modelių, ašis greitį pasiekia beveik iš karto pro įjungimo, tačiau pradžioje nėra spurto. Galite tai patikrinti įjungę kampinį šlifuoklį dar parduotuvėje.

Apsauga nuo pakartotinio starto yra būtina, kad po staigaus išsijungimo, o po to staigaus elektros energijos įjungimo kampinis šlifuoklis neimtų veikti. Paprastai, jei elektros energijos tiekimas staiga nutrūko, mes padedame įrankį ir einame tikrinti, kas atsitiko. Jei šiuo metu tiekimas yra atkuriamas, variklis užsiveda ir diskas pradeda suktis įrankiui tiesiog gulint. Kuo tai gali baigtis, tikriausia pasakoti nėra būtina. O esant apsaugai nuo pakartotinio starto bus būtina įjungimo svirtį perjungti į poziciją "išjungta" ir tada atgal į "įjungta", tam, kad kampinis šlifuoklis vėl imtų veikti.

Tiesioginis variklio aušinimas leidžia atvėsinti visus sistemos komponentus. Ne paslaptis, kad darbo eigoje kampinis šlifuoklis kaista, ypač reduktoriaus korpusas. Vėdinimo ir speciali tepimo sistema neišsprendžia problemos iki galo, nors ir yra galinga pagalba. Kad aušinti reduktorių, jis yra gaminamas iš metalo, paprastai aliuminio arba magnio lydinio. Jis vėsta greičiau ir patvaresnis nei plastikas. Kai kuriuose modeliuose, net visas variklio korpusas pagamintas iš tokio metalo.

Srovės ribotuvas yra būtinas, siekiant sumažinti tinklo apkrovą variklio paleidimo metu. Ši funkcija aktuali tik galingiems kampinių šlifuoklų modeliams. "Minkštas startas" išlygina įtampos šuolius tinkle, taip užkerta kelią perkrovai.

Avarinė variklio stabdymo sistema, stabdanti variklį užstrigus diskui yra labiau pažengusi apsaugos sistema, ši sistema išjungia variklį iš karto, kai užstringa diskas.

Perkrovos saugiklis arba terminė variklio apsauga nuo perkrovos yra visas priemonių paketas. Dažniausiai perkrova nustatoma pagal variklio temperatūrą. Pavyzdžiui, kai apvijų temperatūra pasiekia 130° C užsidega lemputė, kai padidėja iki 160° C sumažinamos apsukos ir esant 200° C temperatūrai visiškai išsijungia kampinis šlifuoklis. Ši apsaugos sistema gali dirginti tuos, kurie mėgsta stipriai ir ilgai apkrauti įrankį.

Papildomos galimybės

Kampinai šlifuokliai taip pat gali turėti papildomų galimybių, funkcijų ar elementų, kurie palengvina darbą ar turi įtakos naudojimo paprastumui.

Elektroninė stabilizacija reikalinga, kad išlaikyti pastovų greitį esant apkrovai. Veikimo metu, esant apkrovai greitis pradeda kristi, o srovės stiprumas atvirkščiai – ima didėti, elektronika jungia papildomą rezervą, kuris didina sūkių greitį. Atminkite, kad perkrauti įrankio vis tik neverta. Nespauskite jo, jei matote, kad diskas gali užstrigti.

Disko sukimosi greičio reguliavimas yra atliekamas ratuku įrengtu ant korpuso. Kaip jau minėjome, jis yra reguliuojamas priklausomai nuo naudojamo disko skersmens. Atkreipkite dėmesį, jog sugadinti įrankį lengviau esant mažoms, nei didelėms apsukoms. Nors be mažųjų apsukų irgi neapsieisite, jei norite, pavyzdžiui, šlifuoti plastiką ar pašalinti dažus. Atkreipkite dėmesį, kad visi ekonominės klasės modeliai turi šią funkciją.

Disko stabdis sumažina greitį iki 3 sekundžių. Tai įgyvendinama keliais būdais.  Pavyzdžiui kai kuriuose Metabo kampiniuose šlifuokliuose jis panašus į normalų stabdį automobilyje ir veikia trinties principu. Kituose šlifuokliuose gali būti sudėtingesnė elektroninė sistema, veikianti poliariškumo principu. Tačiau reikia nepamiršti, kad antrasis metodas yra įmanomas tik tada, kai prietaisas yra prijungtas prie elektros tinklo. Kai atjungiate maitinimo šaltinį stabdymas vyksta pagal standartinę schemą.

Automatinis disko balansavimas yra labai retas, tačiau ji daro darbą malonesniu. Specialus įtaisas, kurioje rutuliukai yra panardinti į tepalą ir grupuojasi priklausomai nuo svorio centro poslinkio, žymiai sumažina disko vibraciją. Tai sumažina ir vibraciją ir disko nusidėvėjimą.

Nuimamas maitinimo laidas yra patogus visais atžvilgiais. Pirma - nėra būtina galvoti apie ką ir kaip jį apvynioti, kad paslėpti ar perkelti į kitą vietą. Antra – pažeidimo atveju užtenka pasiimti atsarginį arba nusipirkti naują. Visais atžvilgiais nuimamas kabelis leidžia lengvai transportuoti prietaisą.

Lengva prieiga prie anglinių šepetėlių, norint juos pakeisti, leidžia paprastai pakeisti nesikreipiant į jokį servisą. Įrankis korpuse turi specialų kištuką, kurį ištraukę lengvai pasieksite anglinius šepetėlius.

Atsijungiantys šepetėliai leidžia pratęsti įrankio tarnavimo laiką. Staiga dingus elektros srovei būna staigus įtampos šuolis, tam, kad nesudegtų variklis ji turi būti išjungiamas nedelsiant. Šia savybe gali pasigirti visi kampiniai šlifuokliai, kurių kaina kiek aukštesnė nei vidutinė.

Patogus jungiklis. Pats maitinimo mygtukas turėtų būti patogus naudotojui ir patvarus. Kaip pavyzdžiui, svirtys ir diskai netarauja ilgai, o patogi slankusis jungiklis, kurio plotis turi būti ne mažesnis nei pirštas, turi tarnauti ilgai ir patikimai.

Transportavimo ir saugojimo lagaminas yra malonus priedas prie kokybiško įrankio.

Įrankio gamintojas taip pat yra labai svarbus. Kinų gamybos įrankis gali būti perkamas tik tada, jei jūs planuojate padaryti tam tikrą darbą ir mesti kampinį šlifuoklį į sąvartyną. Europos gamintojų kampiniai šlifuokliai, jų tarpe ir Metabo yra žinomi dėl kokybės, patvarumo ir detalių ilgaamžiškumo. Kaip jau minėjome anksčiau - kampinį šlifuoklį naudojame beveik visiems drabams. Šis įrankis yra ne tik pjovimui, bet taip pat ir įvairių paviršių šlifavimui bei poliravimui. Todėl pasirinkite teisingai.

 

UAB DREMA siūlo METABO ir FESTOOL kampinius šlifuoklius.